Concursul Național de Comunicări Științifice pe Teme de Biologie pentru elevii de liceu la Târgu-Jiu

Câştigătorii de la Moscova din 2014, elevul Dumitru Călugăru primul din dreapta

Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice a organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Gorj și Universitatea „Constantin Brâncuşi”  din Târgu-Jiu Concursul Național de Comunicări Științifice pe Teme de Biologie pentru elevii de liceu. Manifestarea a avut loc la finele săptămânii trecute.

Concursul Național de Comunicări Științifice pe Teme de Biologie pentru elevii de liceu a fost structurat pe două secțiuni, respectiv Biologie Animală și Biologie Vegetală, înscriindu-se 34 de elevi din țară, alături de profesorii de biologie însoțitori.
La acest eveniment științific au participat Traian Șăitan – Inspector General în cadrul Ministerului Educației Naționale și Cercetării Științifice, precum și șapte membri ai comisiei centrale – cadre didactice la Universitatea din Craiova. „Cele mai bune comunicări științifice vor fi premiate de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice. Totodată, Universitatea „Constantin Brâncuşi” din Târgu-Jiu va acorda un premiu special, iar Banca Comercială Română zece premii speciale”, a precizat purtătorul de cuvânt al UCB Târgu-Jiu.
Concursul Național de Comunicări Științifice pe Teme de Biologie s-a desfășurat la Sediul Rectoratului, în Amfiteatrul 016 al Facultăţii de Inginerie și Dezvoltare Durabilă.

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare: