Concursul Regional de Istorie „Moştenirea Magherilor” la final

f 6 F 5 F  4 F  3 F 2 F 1

Derulat la sfârşitul săptămânii trecute, Concursul Regional de Istorie „Moştenirea Magherilor”  a  avut drept temă în acest an “Contribuţii ale generalului Gheorghe Magheru la făurirea României Moderne”.

Concursul a fost organizat de Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru, Bălești, Gorj în colaborare cu urmașii familiei Magheru(inginerul Vlad Magheru), Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Filiala Gorj a Societăţii de Ştiinţe Istorice,  Uniunea Sindicatelor Libere din Învăţământ Gorj, Asociația ȘCOALA GORJEANĂ, Fundația Cultural-Științifică ”General Gheorghe Magheru”, Serviciul Județean Gorj al Arhivelor Naționale și Muzeul Județean Gorj.

Concursul s-a  adresat elevilor din clasele V-VIII. Fiecare școală a participat  cu un echipaj constituit din 3 elevi ai aceluiaşi an de studiu sau din ani de studiu diferiţi.

Concursul a cuprins  două  probe: Întocmirea unei lucrări din tematica propusă de maximum 10  pagini cu aparat critic, bibliografie şi anexe,  prezentată de fiecare echipaj înscris în concurs (prezentare în Power Point ); A doua probă a constat  în 20 de întrebări grilă (itemi obiectivi şi semiobiectivi) formulate din bibliografia recomandată.

Rezultatele oficiale ale Concursului, inclusiv premiile, au fost următoarele: locul I-300 lei-Şcoala Gimnazială Dragoteşti(prof. coordonator Angelica Necşulea); locul II-200 lei-Şcoala Gimnazială “Constantin Brâncuşi” Târgu-Jiu(prof. Liviu Groşanu); locul III-100 lei(prof. Cornel Şomîcu); menţiuni-50 lei-Şcoala Gimnazială Dăneşti, Şcoala Gimnazială Corneşti, Şcoala Gimnazială Albeni şi Şcoala Gimnazială Arcani. Au câştigat premii speciale elevii din Dăneşti şi Albeni.

Juriul  Concursului  a fost alcătuit din  prof. Grigore Alexandrescu-preşedinte-inspector şcolar în cadrul ISJ Gorj; prof. Cristian Ciobanu-vicepreşedinte-inspector şcolar în cadrul ISJ Gorj; prof. dr. Marcela Mrejeru-vicepreşedinte-reprezentant Societatea de Ştiinţe Istorice Gorj; prof. dr. Marius Buzera-membru-preşedinte Fundaţia Cultural-Ştiinţifică “Gheorghe Magheru”; prof. Dumitru Firoiu-membru-Asociaţia ŞCOALA GORJEANĂ; prof. Ion Hobeanu-membru-Serviciul Judeţean Gorj al Arhivelor Naţionale; prof. dr. Albinel Firescu-membru-Muzeul Judeţean Gorj “Alexandru Ştefulescu”; prof. Elena Năgăra-secretar-Şcoala Gimnazială “Antonie Mogoş”.

Comisia de organizare a Concursului Regional de Istorie “Moştenirea Magherilor” a fost alcătuită din prof. Cornel Şomîcu-preşedinte-Şcoala Gimnazială “Antonie Mogoş” Ceauru-Băleşti, prof. dr. Marius Buzera-vicepreşedinte-Fundaţia Cultural-Ştiinţifică “General Gheorghe Magheru”,prof. Daniel Drumen-vicepreşedinte-Şcoala Gimnazială “Antonie Mogoş”; prof. Angelica Necşulea-membru; prof. Liviu Groşanu-membru; prof. Dorel Şorop-membru; prof. Teodor Voicu-membru; prof. Constantinescu Felicia-membru ş.a.

Invitaţi speciali ai acestei manifestări au fost prof. Ion Işfan, inspector şcolar general al judeţului Gorj; jr. Mădălin Ungureanu-primar ales al comunei Băleşti; ec. Constantin Mălăescu-viceprimar ales al comunei Băleşti.

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare: