Cadrele didactice din Gorj au zile libere în plus față de ceilalți bugetari


Huica 1

Dacă cei mai mulți dintre salariații din Gorj vor reveni la locurile de muncă în 27 decembrie 2016, cadrele didactice își prelungesc minivacanța cu o zi, potrivit Contractului Colectiv de Muncă. La fel se întâmplă și cu Revelionul sau Sărbătorile Pascale.

Constantin Huică, președintele Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ Gorj, a declarat pentru revista ȘCOALA GORJEANĂ, că  ”potrivit art. 28 al. 4 din Contractul Colectiv de Muncă la nivel Judeţean Învăţământ Preuniversitar încheiat între Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Uniunea Sindicatelor Libere din Învăţământ Gorj, Sindicatul Liber din Învăţământ Tg-Jiu , zilele de 25, 26, 27 decembrie şi 1, 2, 3, ianuarie sunt zile nelucrătoare.”

Potrivit documentului citat, la art. 28 este prevăzut:

(1) Salariaţii au dreptul, între 2 zile de muncă, la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.

  • În fiecare săptămână, salariaţii au dreptul la 2 zile consecutive de repaus, de regulă, sâmbăta şi duminica.
  • În cazul în care activitatea la locul de muncă nu poate fi întreruptă în zilele de sâmbătă şi duminică, în cadrul comisiei paritare de la nivelul unităţii/instituţiei prevăzute în Anexa nr. 4, se vor stabili condiţiile în care zilele de repaus vor fi acordate în alte zile ale săptămânii. În această situaţie, salariaţii vor beneficia de un spor la salariu de 100% din salariul de bază.
  • Sunt zile nelucrătoare:

zilele de repaus săptămânal;

– 1, 2 şi 3 ianuarie;

prima, a doua zi şi a treia zi de Paşti;

-1 Mai;

  • prima şi a doua zi de Rusalii;
  • Adormirea Maicii Domnului;
  • 30 Noiembrie – Sfântul Apostol Andrei cel întâi chemat, Ocrotitorul României;
  • 1 Decembrie;
  • 25, 26 şi 27 decembrie;
  • 24 ianuarie.”

 

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s