O nouă ediție a Simpozionului Interjudețean ”Amintindu-ne de Brâncuși”

branc-1

Școala Gimnazială ,.Constantin Brâncuși” din  Târgu-Jiu a organizat la sfârșitul săptămânii trecute o nouă ediție a Simpozionului Interjudețean ”Amintindu-ne  de  Brâncuși”. Partenerii acestei manifestări  au fost: lnspectoratul Scolar Judetean Gorj; Școala Girnnazială ,,Miron Pompiliu ”, Stei, Bihor ; Școala Girnnazială Soar, com.Soars,  Brasov; Școala Girnnazială ,,Octavian Goga”, Rășinari, Sibiu; Grupul Scolar ,,Preda Buzescu „, Berbesti, Valcea.Ediția din acest an l-a avut ca invitat special pe scriitorul Viorel Gârbaciu care și-a lansat și o carte cu acest prilej.

Potrivit organizatorilor, acest simpozion oferă posibilitatea cadrelor didactice sa-si prezinte propriile opinii despre educaţie, despre rolul scolii in context european si al formarii de valori fundamentale .

Elevilor li se oferă posibilitatea de a ieşi din tiparele de gândire si din canoanele şcolare prin dezvoltarea imaginaţiei , prin realizarea unor creaţii plastice inspirate din operele marelui sculptor Constantin Brâncuşi.

SECTIUNILE  SIMPOZIONULUI:

1. Pentru secţiunea CULTURA tematica va cuprinde:
    • Înţelegerea locului si rolului lui Constantin Brâncuşi in cultura

B.     Pentru secţiunea EDUCATIE tematica va cuprinde:

• Educaţia europeana – o provocare pentru scoala românească o  Integrarea scolii in viata comunităţii;
  • Activităţile extraşcolare – exemple de bune practici legate de tradiţii si obiceiuri;
  • Proiecte educative. Rolul proiectelor /parteneriatelor in educaţie; o   Metode si mijloace de realizare a unui învățământ modern;
  • Revistele elevilor, referate de specialitate – modalitate de creştere a calităţii demersului

C.    Pentru secţiunea CREATIE PLASTIC.A destinata elevilor temele propuse sunt:

• Creaţii, desene inspirate din operele lui Constantin Brâncuși.

Un gând despre “O nouă ediție a Simpozionului Interjudețean ”Amintindu-ne de Brâncuși”

1. Pingback: Simpozionul Interjudețean ”Amintindu-ne de Brâncuși” | Şcoala Gimnazială "Constantin Brâncuşi" Târgu Jiu