Elevii și preșcolarii intră în vacanța de primăvară

Elevii şi preşcolarii vor intra de vineri, după terminarea cursurilor, în vacanţa de primăvară. Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei, vacanţa era programată din 19 aprilie. Având în vedere însă că 17 aprilie, a doua zi de Paşte, este nelucrătoare, iar pe 18 aprilie, conform contractului colectiv de muncă, dascălii au liber, elevii vor pleca în vacanţă din 14 aprilie, după terminarea orelor. Ei se vor întoarce la cursuri pe 2 mai.

Potrivit calendarului anului școlar aprobat de MEN, elevii şi preşcolarii vor intra de vineri, după terminarea cursurilor, în vacanţa de primăvară. Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei, vacanţa era programată din 19 aprilie. Având în vedere însă că 17 aprilie, a doua zi de Paşte, este nelucrătoare, iar pe 18 aprilie, conform contractului colectiv de muncă, dascălii au liber, elevii vor pleca în vacanţă din 14 aprilie, după terminarea orelor. Ei se vor întoarce la cursuri pe 2 mai.

Vacanţa de vară va fi între 17 iunie şi 10 septembrie. Pentru clasele terminale din învăţământul liceal, anul şcolar se încheie în data de 26 mai, iar pentru clasa a VIII-a pe 9 iunie.

Programul naţional ”Şcoala altfel” are o durată de cinci zile consecutive lucrătoare în timpul anului şcolar şi poate fi derulat pe baza unei planificări ce rămâne la decizia unităţilor de învăţământ.

Astfel, în funcţie de ciclurile şcolarizate, au fost stabilite următoarele intervale: 21 noiembrie – 2 decembrie 2016; 27 februarie – 31 martie 2017 şi 15 mai – 9 iunie 2017 (învăţământul preşcolar şi primar), respectiv 17 octombrie – 2 decembrie 2016; 27 februarie – 31 martie 2017 şi 15 mai – 9 iunie 2017 (învăţământul gimnazial, liceal, profesional şi postliceal).

De asemenea, în zilele libere prevăzute de lege nu se organizează cursuri.