Expoziţie „Pas cu pas, spre infinit”


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elevii Colegiului Național „Ecaterina Teodoroiu” Tg-Jiu, în parteneriat cu Centrul de cercetare, documentare și promovare „Constantin Brâncuși” Tg-Jiu, cu acordul Primăriei Municipiului Tg-Jiu, organizează în perioada 29.06 – 2.07.2017, în Parcul Central, în jurul foișorului, o expoziție de desene și fotografie cu titlul „Protejează azi, bucură-te și mâine”.

Expoziția face parte din calendarul de activități al proiectului „Pas cu pas, spre infinit”, din cadrul Concursului Național pentru liceeni Euroscola, ediția 2017-2018. Scopul acestei expoziții este de a aduce mai puternic în centrul atenției valoarea Ansamblului Monumental “Calea Eroilor” și de a întări sentimentul existenței unei identități europene.
Principalele obiective ale proiectului sunt:
– conștientizarea și responsabilizarea cetățenilor cu privire la patrimoniul local, la rolul acestuia în promovarea diversității culturale la nivel european și la conservarea lui pentru generațiile următoare;
– informarea publicului cu privire la importanța respectării patrimoniului național și a locului lui în patrimoniul cultural european;

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.