Olimpicii gorjeni vor fi premiați de Consiliul Județean Gorj


În perioada următoare,  elevii care au obţinut rezultate foarte bune la olimpiadele naţionale şi la concursurile internaţionale vor fi premiaţi de Consiliul Judeţean (CJ) Gorj. Cosmin Mihai Popescu, președintele CJ Gorj, susține că va fi aprobat un proiect în acest sens când va avea loc rectificarea bugetară.

 

Conducerea Consiliului Județean Gorj a decis că în acest an este obligatorie recompensarea olimpicilor, după ce anul trecut au fost premiaţi sportivii care au avut rezultate foarte bune la competițiile naţionale şi internaţionale. Astfel, Cosmin Mihai Popescu, preşedintele CJ Gorj, a discutat deja cu subalternii săi posibilitatea elaborării unui proiect de hotărâre în acest sens. Fondurile necesare recompensării olimpicilor vor fi alocate cel mai probabil în luna octombrie, la rectificarea de buget. Între timp, Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) va trebui să trimită la CJ o listă cu elevii care au obţinut menţiuni şi premii la competiţiile interne şi internaţionale: „Anul trecut, am discutat cu colegii consilieri judeţeni şi am stabilit ca în acest an să premiem olimpicii. Anul trecut, am premiat sportivii cu performanţe; în acest an vom premia toţi olimpicii naţionali şi internaţionali, care în acest an şcolar au înregistrat rezultate bune la învăţătură. Vom aproba un proiect în luna septembrie sau octombrie, când vom avea o rectificare de buget“, a preciazat Cosmin Mihai Popescu, preşedintele CJ Gorj. Mai mult decât atât, elevii care vor urma clase de învăţământ profesional şi au domiciliul în alte localităţi vor beneficia de masă şi cazare gratuite; este vorba de elevii navetişti care urmează şcoala în altă localitate decât cea de domiciliu. Conform ultimelor modificări legislative, autorităţile judeţene pot emite hotărâri prin care să acopere costurile de cazare şi de masă pentru elevii respectivi. Condiţia este ca masa şi cazarea să fie oferite în incinta unităţilor de învăţământ respective, la cămine, internate şi la cantinele respective.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.