Luna mai 2018, perioada Evaluărilor Naționale la clasele a II-a, a IV-a și a VI-a

A început semestrul al II-lea al anului școlar și mulți dintre elevi se gândesc la evaluările care urmează. Potrivit MEN, în perioada 7-10 mai 2018 vor fi evaluați elevii de clasa a II-a, în intervalul 15-17 mai 2018 cei de clasa a IV-a iar în 23-24 mai 2018 vor da examen elevii de clasa a VI-a.

Astfel, primii elevi care dau examen sunt cei de clasa a II-a. Evaluarea Natțonală 2018 pentru clasa a II-a este programată între 7 si 10 mai 2018, având examene la Limba Română, sau cea maternă, scris si citit, plus Matematică.
La doar o saptamana distanță începe Evaluarea Națională  2018 la clasa a IV-a, care va cuprinde examinare la Limba Română (15 mai), Matematică (16 mai) și Limba Maternă (17 mai).
Tot in luna mai are loc și Evaluarea Națională 2018 pentru clasa a VI-a. Aici avem disciplina Limba si Comunicare (pe 23 mai), urmată de Matematică și Știinte (pe 24 mai).
Testarile de la finalul clasei al VI-a sunt interdisciplinare. Testul de Limbă si comunicare cuprinde Limba și literatura română si Limba modernă, iar testul de Matematică și Științe cuprinde Matematică, Fizică și Biologie.
Evaluarea Nationala 2018
Calendar Evaluare Nationala 2018 clasa a II-a:
7 Mai – Scris: Limba Romana
7 Mai – Scris: Limba Materna
8 Mai – Citit: Limba Romana
8 Mai – Citit: Limba Materna
9 Mai – Matematica
10 Mai – Scris-Citit: Limba romana pentru minoritatile nationale
Calendar Evaluarea Nationala 2018 clasa a IV-a:
15 Mai – Limba Romana
16 Mai – Matematica
17 Mai – Limba Materna