Echipa de robotică de la CNET a câștigat BRD FIRST TECH CHALLENGE ROMÂNIA 2017-2018


Echipa de robotică „Technogods Robotics Team“, de la Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu“ au reușit o performanță uriașă: a câștigat BRD FIRST Tech Challenge Romania 2017-2018, care s-a desfășurat la Sala Polivalenta din București. La competiție au participat peste 90 de licee de top din toată țara. Echipa gorjeană va participa la faza finală din SUA.

Liceenii au construit un robot care recunoaşte culori, descifrează coduri şi aşează anumite piese în diferite poziţii.

Liderii echipei sunt Mihai Pârvuleţ, elev în clasa a XII-a, la matematică-informatică, şi Ion Duiu, elev în clasa a X-a, iar mentorii elevilor pasionaţi de robotică sunt Mihaela Runceanu, profesor de informatică, şi Alexandru Budin, în vârstă de 33 de ani, care ocupă poziţia de director tehnic la „CP+B London“, una dintre cele mai mari companii engleze din domeniul publicităţii în toate segmentele de piaţă.

„Technogods Robotics Team“ dispune de propriul atelier, pus la dispoziţie în municipiul Târgu Jiu, de o societate de electricitate.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.