Zilele Comunei Bălești, manifestări culturale de anvergură


 

Vineri, 7 septembrie a.c. au continuat manifestările organizate de Primăria şi Consiliul Local Băleşti cu ocazia Zilelor Comunei (6 – 8 septembrie).
La ora 10, în Căminul Cultural „Ion Teoteoi”, a avut loc Simpozionul Judeţean de Istorie „Comuna Băleşti – leagăn de civilizaţie şi istorie, 50 de ani de la înfiinţarea comunei Băleşti în actuala ei formă” organizat cu sprijinul Societăţii de Ştiinţe Istorice din România – filiala Gorj, al Muzeului Judeţean de Istorie „Alexandru Ştefulescu” Tg-Jiu, al Serviciului Judeţean Gorj al Arhivelor Naţionale, al Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor „Regina Maria” (ANCERM) – filiala Gorj, al Asociaţiei „Şcoala Gorjeană” şi al Şcolii Gimnaziale „Antonie Mogoş” Ceauru – Băleşti.Participă locuitori ai comunei, elevi, invitaţi. Din cuvântul organizatorilor: jr. Mădălin Ion Ungureanu – primarul comunei, prof. Gheorghe Nichifor – vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Gorj, prof. Cornel Şomîcu – director al Şcolii Gimnaziale „Antonie Mogoş”, prof. Ion Hobeanu, lt.col.(r) Gheorghe Buşe – secretar executiv al filialei Gorj a ANCERM, prof. Dorel Şorop şi dr Doru Fometescu, aflăm o mulţime de informaţii valoroase din istoria de şase ori centenară a comunei Băleşti. În continuare, d-l Şomîcu prezintă şi oferă participanţilor revista „Băleştiul Eroic” editată de Asociaţia „Şcoala Gorjeană”, „Asociaţia cultural – istorică „D. & M. Pleniceanu” şi ANCERM – cercul de la Şcoala Gimnazială „Antonie Mogoş”.
După ce d-l primar Ungureanu acordă „în semn de aleasă preţuire” mai multe Diplome de Excelenţă pentru „întreaga contribuţie adusă la dezvoltarea comunei Băleşti”, d-l Valentin Cârstea prezintă expoziţia „Băleştiul în Războiul de Reîntregire” cuprinzând urme materiale ale cumplitei conflagraţii mondiale, strânse de neobosiţii voluntari ai Asociaţiei Detecţii Gorj. Printre obuze, cartuşe, baionete, schije de grenade, etc. am putut vedea şi o muzicuţă, un strop de armonie într-un ocean de dizarmonie…
La ora 12, în prezenţa d-lui prof. Ion Işfan – inspector general al Inspectoratului Scolar Judeţean Gorj, d-l primar inaugurează noua grădiniţă. „La condiţiile pe care le aveţi şi având în vedere numărul mare de preşcolari la grădiniţele din Tg-Jiu, anticipez că mulţi părinţi din municipiu îşi vor aduce copiii aici. Felicitări şi aştept invitaţia la inaugurarea grădiniţei din Ceauru.” – a spus între altele d-l inspector general.
La ora 13, a avut loc inaugurarea şi sfinţirea operei plurivalente „Strigătul” ridicată prin strădania prof. Ion Mălăescu, fiu al comunei, profesor de limba engleză şi artist plastic, lângă Fântâna lui Coşbuc. . În deschidere, un grup de eleve de la Şcoala Gimnazială nr. 1 din Rovinari, grup instruit şi condus de înv. Ramona Sorlea (fiica autorului) a prezentat un buchet de piese folk interpretate vocal cu acompaniament de chitări. „Privită din faţă, ea este un obelisc, Privită dinspre răsărit, ea este o lebădă, privită dinspre apus, e un corb, iar privită din cer este o cruce. Ea poate să amintească privitorului de Turnul Eifel, de Coloana Infinită, de Pasărea Măiastră, de turla unei biserici maramureşene,… Are 12 metri înălţime (număr ales deloc întâmplător), are o siluetă graţioasă şi o simetrie care impresionează prin echilibru, deşi materialul folosit e piatra de râu neşlefuită. Reprezintă partea superioară a unei păsări al cărui corp este însuşi globul pământesc şi care ne găzduieşte şi ne ocroteşte sub aripile sale într-un zbor infinit şi sigur prin univers. Ne cere o singură plată: în interesul nostru, să încercăm să fim azi mai buni decât ieri…” – a spus autorul prezentându-şi opera. Toate aceste idei şi multe altele se găsesc în cartea „Să fim mai buni!”, apel la dialog şi normalitate, carte scrisă de autor, tehnoredactare Ramona Sorlea şi distribuită gratuit participanţilor la inaugurare.
Despre operă, reputatul brâncuşiolog prof. univ. dr. Ion Mocioi a spus: „Ion Mălăescu ne lasă, de la început, o capodoperă – nu exagerăm – şi ar trebui ca sătenii să fie bucuroşi şi nu numai ei, toată ţara, toată lumea să se bucure…”
Preluând o idee din cuvântul înainte „Oameni buni”, dedic autorului următorul catren:

În vaduri, bolovanii sunt luaţi la trânte
Îi şlefuieşte apa fără dălţi de fier.
Brâncuşi a făcut piatra să cânte,
Mălăescu a fâcut-o să strige la cer !

Prof. Ionel Pinţa

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.