Profesorii români ar putea fi evaluați după model japonez


 

Conducându-se după principiul că nu trebuie să treacă nici o zi  fără o nouă idee ”revoluționară”, Ecaterina Andronescu a anunțat intenția MEN de a evalua cadrele didactice odată la 10 ani, după model japonez. Această evaluare ar putea apare într-un moment când meseria de cadru didactic este lipsită de atracție pentru tineret.

Cadrele didactice  din România ar putea fi evaluate din 10 în 10 ani, după model japonez. Ministrul Ecaterina Andronescu a declarat că a studiat mai multe modele de lege din lume şi în privinţa evalurării profesorilor i-a atras atenţia legea din Japonia. „În legea japoneză două lucruri mi s-au părut importante. Şi anume, din trei în trei ani profesorii sunt mutaţi între şcoli de către autorităţile locale. Profesorii cei mai buni sunt trimişi în şcolile unde copiii au nevoie. Dar n-avem cum să aplicăm acest lucru la mentalitatea noastră, la modul în care ne raportăm şi la profesori, şi la autorităţi”, a spus Ecaterina Andronescu. „A doua chestiune care mi s-a părut interesantă a fost evaluarea profesorilor din 10 în 10 ani, atunci când toţi profesorii susţin un program de formare cu două examene, unul din disciplina pe care fiecare profesor o predă, şi celălalt din metodele noi de pedagogie. Poate ne gândim că o asemenea abordare ar trebui să avem şi noi. Nu inseamnă că de mâine, nu înseamnă că profesorii trebuie să se teamă de chestiunea asta. E o idee. Până când ajunge să fie în lege calea e foarte lungă. Ea poate fi în dezbatere publică, şi lăudată, şi criticată”, a mai spus ministrul Educaţiei.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.