Elevii și preșcolarii se întorc la școală


 

 

După o săptămână de vacanță intersemestrială, circa 60 000 de  elevi și preșcolari din Gorj se întorc la ore. Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației, următoarea vacanță este cea de Paște, programată în perioada 20 aprilie-5 mai 2019.

Elevii din învățământul preuniversitar și copiii de la grădiniță se întorc  la ore, din această săptămână, după ce au avut 7 zile de vacanță între semestre. La nivelul județului Gorj sunt înscriși aproximativ 60.000 de elevi și preșcolari. Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei Naţionale, semestrul al II-lea are 16 săptămâni dispuse în perioada 11 februarie – 14 iunie 2019, iar următoarea vacanţă, cea de primăvară, este programată în perioada 20 aprilie – 5 mai 2019, iar vacanţa de vară între 15 iunie şi 15 septembrie. Pentru elevii de liceu, anul şcolar se va termina pe 31 mai 2019, iar pentru cei de clasa a VIII-a pe 7 iunie 2019. În situații deosebite, în funcție de vreme, de specificul zonei și al școlii, Inspectoratele Școlare pot aproba modificarea structurii anului școlar, la cererea conducerii unităților de învățământ. Astfel de solicitări pot fi aprobate dacă se asigură parcurgerea integrală a programelor şcolare. De asemenea, cursurile suspendate din cauza unor situații de urgență precum intemperii, epidemii sau calamități naturale nu pot fi recuperate în perioada vacanțelor școlare.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.