Elevii gorjeni așteaptă simulările din luna martie 2019


Ministerul Educației Naționale nu a anunțat până în prezent data simulărilor naționale la clasele a VIII-a, a XI-a și a XII-a. În luna martie, vor avea loc simulările atât pentru Evalurea Națională, cât și pentru examenul de Bacalaureat. La nivelul județului Gorj sunt așteptați să participe aproximativ 9000 de elevi. Aceste testări au rolul de a-i familiariza pe școlari cu rigorile unui examen național, dar în același timp și pentru a afla nivelul de cunoștințe pe care le-au dobândit.

“La clasa a VIII-a vor fi prezenți la simulările care vor avea loc în acest an 3232 de elevi, la clasa a XI-a 2817, iar la clasa a XII-a 2863 de elevi. Menționăm că la această dată nu am fost informați în legătură cu datele exacte la care se vor desfășura aceste simulări în anul școlar 2018-2019”, a declarat Georgeta Popescu, purtătorul de cuvânt al IȘJ Gorj, citată de cotidianul GORJEANUL.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.