Conferință a istoricilor gorjeni organizată la Târgu-Jiu


 

Societatea de Științe Istorice din România – Filiala Gorj, Muzeul Militar Național „RegeleFerdinand I” – Filiala Constanța, Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu”, Asociația „Astra Dobrogeană”, Asociația „Școala Gorjeană” și Asociația cultural-istorică „Dumitru și Maria Pleniceanu” au organizat vineri, 15 martie 2019, la Târgu-Jiu, Conferința „Om și Societate. Repere pentru secolul XXI”, în cadrul Proiectului Centenar „Dincă Schileru – 100 de ani de posteritate”, începând cu ora 17.00, la Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu”.
Au făcut pledoarie pentru istorie și valorile trecutului: Gheorghe Nichifor, Costin Scurtu, Cornel Șomîcu
și Andrei Popete Pătrașcu. Evenimentul s-a adresat în special tinerilor, pentru că este nevoie de argumente și soluții pentru temele care contează în viața prezentă și viitoare a societății, fără a întoarce privirea de la istorie, de la rolul și locul pe care aceasta și-l asumă în contextul secolului XXI.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.