Viziunea educațională a MEN dezbătută la Tg-Jiu


 

 

Modernul amfiteatru din Complexul Debarcader al UCB a găzduit în 15 mai 2019 o dezbatere despre viitorul sistemului educațional din România până în 2030. Conducerea Inspectoratului Şcolar Judeţean Gorj  i-a convocat pe managerii de grădiniţe, şcoli şi licee să analizeze şi să-şi spună părerea despre proiectul „Educaţia ne uneşte” – „Viziune asupra viitorului educaţiei în România”, elaborat de actuala conducere a MEN  şi supus dezbaterii publice.

 

Proiectul MEN este unul revoluționar în multe directii. Cu o reorganizare aproape completă a sistemului de învăţământ, renumerotarea anilor de şcoală, introducerea mai multor tipuri de bacalaureat, această viziune încearcă să dinamizeze  şcoala românească. În primul rând, proiectul introduce ideea învăţământului gratuit şi obligatoriu pentru toţi copiii între 3 şi 18 ani. Trei ani de grădiniţă, nouă ani de gimnaziu şi trei sau patru ani de liceu ar trebui să facă toţi copiii români, dacă va fi aprobat proiectul dezbătut.

Modificările nu sunt doar de structură, ci, în mod evident, vor fi schimbări şi la nivelul programelor şi al modului de învăţare.

„Am analizat viziunea, arhitectura sistemului de învăţământ, iar în urma acestor dezbateri se doreşte să găsim cele mai bune soluții.  Deocamdată este un concept general în dezbatere şi nu o lege. Toate planurile cadru, programele şcolare, vor fi obiectul unor noi legi ale Educaţiei care vor ajunge în Parlament în următoarea perioadă”, a subliniat inspectorul şcolar general, prof. dr. Marcela Mrejeru.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.