Ecaterina Teodoroiu, comemorată la Târgu-Jiu la 102 ani de la dispariția eroică


 

 

 Şcoala Gimnazială „Ecaterina Teodoroiu” din Tg Jiu organizează un  complex de manifestări care se vor desfăşura în perioada 19-22 august 2019.  Manifestările dedicate Ecaterinei Teodoroiu sunt rodul  parteneriatului cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj,  Societatea de Ştiinţe Istorice din România -filiala Gorj, Asociaţiei Cultural-Istorice „Dumitru şi Maria Pleniceanu”, Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor „Regina Maria”- filiala Gorj, Asociaţiei„Şcoala Gorjeană” şi Asociaţiei Cercetaşii României- filala Gorj „Ecaterina Teodoroiu”.

Luni, 19 august 2019, începând cu ora 11.00, va avea loc deschiderea programului de activităţi dedicate împlinirii a 102 ani de la moartea eroică a Ecaterinei Teodoroiu, fiică a Gorjului. Evenimentele vor debuta la Școala Gimnazială „Ecaterina Teodoroiu” din Târgu Jiu, cu Simpozionul Judeţean de Istorie „Restitutio. Ecaterina Teodoroiu, eroina de la Jiu”, aflat la prima ediție, și vor continua, în zilele următoare, potrivit programului: – Marţi, 20 august, orele 11.00 – vernisajul expoziţiei foto –documentare intitulată „Ecaterina Teodoroiu, eroina poprului român”; – Miercuri, 21 august, orele 10.00 – vizită de documentare la Casa Memorială a Ecaterinei Teodoroiu din cartierul târgujian Vădeni; – Joi, 22 august, orele 10.00 va avea loc momentul solem „In Memoriam. Depunere jerbă şi flori la statuia Ecaterinei Teodoroiu”, monument situate vizavi de localul școlii gimnaziale ce poartă numele acestei nemuritoare fiice a Gorjului.
Organizatori: Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Şcoala Gimnazială „Ecaterina Teodoroiu” din Târgu Jiu, Societatea de Ştiinţe Istorice din România – Filiala Gorj, Asociaţia Cultural-Istorică „Dumitru şi Maria Pleniceanu”, Cercetaşii României-Filala Târgu Jiu „Ecaterina Teodoroiu”, Asociaţia Naţională Cultul Eroilor „Regina Maria” – Filiala Gorj, Asociaţia „Şcoala Gorjeană”. Partener media al manifestărilor este UNIVERSUL OLTENIEI.

Comunicările Simpozionului:

-„România în timpul Primului Război Mondial” – prof.dr. Gheorghe Nichifor, preşedintele filialei Gorj a Societăţii de Ştiinţe Istorice din România;

-„Eroina Ecaterina Teodoroiu, între mit şi realitate” – prof.univ.dr. Ion Mocioi, Asociaţia Naţională Cultul Eroilor „Regina Maria”- filiala Gorj;

– „Primii ani. Familia şi copilăria Eroinei de la Jiu” – Marius Adrian Becherete, senior editor Revista de cultură şi istorie „Restitutio”, redactor şef „Universul Olteniei”- partener media;

-„Pe front. Ecaterina Teodoroiu, o viaţă jertfită pentru Patrie” – prof.Cornel Şomîcu, preşedintele Asociaţiei „Şcoala Gorjeană”;

-„Posteritatea eroinei poporului român, Ecaterina Teodoroiu”- prof. Andrei Popete Pătraşcu, Asociaţia Cultural-Istorică „Dumitru şi Maria Pleniceanu”;

-„Arc peste timp. Eroii noştri…”- prof. Grigore Haidău, Asociaţia Cultural-Istorică „Dumitru şi Maria Pleniceanu”.

În încheierea manifestărilor din prima zi vor fi prezentate şi volumele apărute în acest an :„Gorjul pe harta României eroice. Studii şi articole”- autor, prof. Andrei Popete Pătraşcu şi „Anul 1919.<<Nationalismele>>Gorjului”- autor, prof.dr.Gheorghe Nichifor. Prezentare: prof. Dana Ștefania Brașoavă, editor coord. Revista de istorie și cultură RESTITUTIO.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.