Înscrierile la clasa pregătitoare și grădinițe doar în online


Înscrierile la clasa pregătitoare şi la grădiniţă pot fi realizate online, după un calendar stabilit de Ministerul Educaţiei şi Cercetării, se arată într-o notă care cuprinde măsuri cu privire la reluarea activităţii în sistemul de educaţie după încetarea stării de urgenţă, semnată de secretarul de stat Luminiţa Barcari.

Potrivit documentului MEC, evaluarea psihosomatică a copiilor va fi înlocuită cu o declaraţie pe proprie răspundere a părinţilor/tutorilor legali şi o fişă completată de grădiniţa pe care au frecventat-o.

Rămâne ca părinții să facă demersurile inițiale iar lucrurile să intre în normal în noul an școlar:

– Cerere-tip de inscriere

 – Copie dupa actul de identitate al parintelui/tutorelui legal;

-parinții divorțați depun la inscriere și hotarârea judecatoreasca definitiva din care rezulta modul in care se exercita autoritatea parinteasca și unde a fost stabilita locuința minorului

– Copie al certificatului de nastere al copilului- declaratie pe proprie raspundere a parintilor/tutorilor legali in legatura cu dezvoltarea psihosomatica corespunzatoare a copilului pentru parcurgerea clasei pregatitoare 

 – Fisa completata de gradinita pe care au frecventat-o

Alte documente care sa ateste indeplinirea criteriilor generale si/sau specifice (acolo unde este cazul). 

Clasa pregătitoare

 Părinții ai caror copii implinesc 6 ani pana la data de 31 august 2020 inclusiv au obligatia de a inscrie copiii in invatamantul primar in clasa pregatitoare. Cei ai caror copii implinesc varsta de 6 ani in perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2020 inclusiv pot sa isi inscrie copiii in invatamantul primar – clasa pregatitoare – daca dezvoltarea lor psihosomatica este corespunzatoare. Parintii copiilor care implinesc varsta de 6 ani in perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2020 care nu opteaza pentru inscrierea copiilor in clasa pregatitoare sau ai celor pentru care evaluarea arata ca dezvoltarea lor psihosomatica nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei pregatitoare vor fi consiliati in vederea inscrierii celor mici la gradinita in grupa mare, se arata in ordinul de ministru referitor la inscrierea copiilor in invatamantul primar. 

.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.