Măști gratuite pentru elevii care se întorc la școală


Elevii şi cadrele didactice care vor reveni la şcoală pentru pregătirea examenelor naţionale vor beneficia gratuit de măşti de protecţie pe care Guvernul le va distribui prin intermediul inspectoratelor şcolare, a declarat, sâmbătă, premierul  Ludovic Orban. În cursul săptămânii, ISJ Gorj a solicitat școlilor o asemenea situație.

Începând cu 2 iunie 2020, vor reveni în școlile din România circa 300 000 de absolvenți și circa 20 000 de cadre didactice pentru pregătirea intensivă pentru examene. Toți elevii, cadrele didactice și personalul didactic și nedidactic vor primi măști gratuite de la Guvern.

„Măştile le vom asigura prin achiziţie centralizată de către Ministerul Sănătăţii. Le vom transmite în fiecare şcoală, în funcţie de numărul de copii şi de cadre didactice. Vom asigura şi pentru cadrele didactice. Fiecare şcoală va primi, prin intermediul inspectoratelor şcolare, numărul de măşti necesare”, a afirmat premierul Ludovic Orban.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.