Clasele cu 30 de elevi în pericol din toamnă


Monica Anisie, ministrul Educației și Cercetării, a anunțat într-o intervenție televizată că va fi redus numărul de elevi la clasă.

Numărul de elevi dintr-o clasă s-ar putea reduce în actualul context epidemiologic.„La acest moment nu văd posibil să ne mai întoarcem în toamnă în sălile de clasă pline cu 30 și ceva de elevi. Este clar că trebuie să luăm măsuri să reducem numărul de copii din clasă”, a declarat miercuri, ministrul Educației, Monica Anisie.

Aceasta a precizat că pentru moment se așteaptă „analize de la epidemiologi și răspunsuri de la Ministerul Sănătății”.

Monica Anisie a precizat că MEC se pregătește și pentru scenariul ca de la toamnă cursurile să se desfășoare online. „Guvernul a alocat 150 milioane de lei pentru achiziția de tablete pentru copiii din medii defavorizate. De asemenea, sunt cursuri de formare pentru cadrele didactice. Ne dorim ca în septembrie niciun copil să nu mai fie în imposibilitatea de a apela la tehnologie”, a spus ministrul Educației.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.