Ediție specială a Evaluării Naționale


Prima proba va fi pe 29 iunie 2020, la limba și literatura română, urmată pe 30 iunie de proba la matematică și, pe 1 iulie, cea la limba maternă, a spus ministrul Educației după declarația anterioară a președintelui Kaus Iohannis.

Monica Anisie a precizat că această sesiune suplimentară este destinată exclusiv copiilor cu probleme medicale, generate sau nu de COVID, sau cu orice alte probleme care pot fi dovedite. 

Calendarul sesiunii speciale Evaluarea Națională 2020

29 iunie – proba scrisă la limba și literatura română

30 iunie – proba scrisă la matematică

1 iulie – proba scrisă la limba și literatura maternă

„Sunt foarte mulți copii care-și doresc să participe fizic, tocmai pentru că au muncit, au învățat, s-au pregătit an la rând, sunt 3-4 ani de muncă pentru Evaluarea Națională sau Bacalaureat. Iar pentru cei care au venit în spațiul public cu varianta că n-au avut timp să se pregătească, este important să se știe că programa pentru examene a fost redusă până la finalul primului semestru, adică fără ceea ce ar fi urmat să se predeea în semestrul al doilea”, a declarat Monica Anisie.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.