Peste 1500 de absolvenți dau Bacalaureatul în Gorj


ISJ Gorj pune la dispoziția absolvenților de liceu, care s-au înscris la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului, vor susține probele scrise în 15 centre de examen. La nivel județului Gorj a mai fost stabilit și un centru de evaluare a lucrărilor.

La sesiunea de toamnă a Bacalaureatului sunt așteptați 1512 absolvenți de liceu. Aceștia vor susține probele scrise în săptămâna 24 – 27 august 2020, astfel: 24 august – proba la Limba și literatura română, 25 august – proba obligatorie a profilului, 26 august – proba la alegere a profilului și specializării și 27 august – proba la Limba și literatura maternă. Echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale se vor realiza în zilele de 28 și 31 august, respectiv 1 septembrie. Afișarea primelor rezultate înregistrate la probele scrise este programată pentru data de 2 septembrie (până la ora 12.00) și va fi urmată de etapa depunerii contestațiilor, în aceeași zi, în intervalul orar 14.00 – 20.00. La fel ca în prima sesiune, rezultatele elevilor vor fi publicate prin anonimizarea numelui și a prenumelui, în conformitate cu prevederile specifice în vigoare (Regulamentul general privind protecția datelor – RGPD). Contestațiile pot fi depuse atât în format fizic, cât și electronic. În acest caz, candidații completează, semnează și depun/transmit electronic și o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere. Pentru candidații minori, declarația-tip este semnată și de către părinții/reprezentanții legali ai acestora. Rezultatele finale, după soluționarea contestațiilor (3-4 septembrie), vor fi comunicate sâmbătă, 5 septembrie 2020. Nota minimă de promovare, pentru fiecare probă, este 5, iar media finală pentru promovarea examenului este cel puțin 6.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.