MEC solicită școlilor să se logheze pe platformele G Suite și Microsoft 365


Ministerul Educației solicită școlilor să se pregătească pentru cursuri online și să se înscrie pe una dintre cele două platforme gratuite și care îndeplinesc cerințele impuse de instituție, potrivit unei note trimisă inspectoratelor vineri, pe 19 septembrie. Instrucțiunile vin după prima săptămână de școală și în același timp cu anunțul ministrului Monica Anisie, conform căruia săptămâna viitoare, de vineri, 25 septembrie, elevii nu vor mai veni fizic la școală și vor face cursuri exclusiv online până marți 29 septembrie 2020.

Datorită alegerilor locale, MEC transmite printr-o notă tuturor școlilor să își creeze conturi pe una dintre cele două platforme gratuite agreate

În documentul semnat de ministrul Monica Anisie, MEC transmite inspectoratelor “vă solicităm să informați unitățile de învățământ și unitățile conexe din județ/municipiul București, în vederea implementării soluției tehnice prezentate”.

Ministerul prezintă în document două platforme, cea de la Google (G Suite for Education) și cea de la Microsoft (Office 365 A1), ambele implementate în România prin clasaviitorului.ro. Instituția le transmite indirect școlilor că urmărește procesul de înrolare pe platformă. Momentan sunt peste 5.500 de licențe acordate (din care câteva sute sunt pentru facultăți și universități).

Situația pe județe este următoarea:

 • Bucuresti – 251
 • Prahova – 177
 • Timis – 176
 • Iasi – 170
 • Suceava – 155
 • Bacau – 152
 • Teleorman – 141
 • Neamt – 129
 • Brasov – 127
 • Caras-Severin – 115
 • Buzau – 114
 • Alba – 113
 • Galati – 113
 • Maramures – 106
 • Salaj – 105
 • Braila – 102
 • Arges – 102
 • Gorj – 98
 • Olt – 96
 • Mures – 96
 • Bistrita-Nasaud – 95
 • Botosani – 92
 • Arad – 89
 • Vaslui – 86
 • Valcea – 84
 • Dolj – 83
 • Cluj – 83
 • Mehedinti – 81
 • Harghita – 81
 • Calarasi – 80
 • Ialomita – 79
 • Constanta – 74
 • Hunedoara – 73
 • Dambovita – 69
 • Satu Mare – 64
 • Tulcea – 60
 • Bihor – 59
 • Covasna – 53
 • Vrancea – 46
 • Sibiu – 45
 • Giurgiu – 32
 • Ilfov – 31

“Aplicațiile integrate celor două platforme permit organizarea activității didactice online, gestiunea activității la clasă – distribuirea temelor, evaluarea cursanților cu informarea în timp real a părinților referitor la evoluția învățării elevilor etc ., putând fi totodată utilizate și de către alte instituții din sfera educației, precum: casa corpului didactic, inspectoratele școlare” scriu oficialii de la minister în adresa de mai jos.

Publicitate

Un gând despre “MEC solicită școlilor să se logheze pe platformele G Suite și Microsoft 365

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.