Se reduc efectivele la clasele de liceu și școală profesională


În anul școlar 2021 – 2022, numărul elevilor din fiecare clasă de-a IX-a va fi redus. Diminuarea numărului de elevi în clasele de început de ciclu liceal este prevăzută într-un ordin semnat de ministrul Educației, Sorin Mihai Câmpeanu, și publicat, vineri, în Monitorul Oficial. Inspectoratele școlare au acum termen până pe 1 februarie 2021 pentru a reface proiectele planurilor de școlarizare și a le transmite Ministerului Educației.

Potrivit Ordinului 3164/2021 pentru modificarea și completarea Metodologiei privind fundamentarea cifrei de școlarizare pentru învățământul preuniversitar de stat, în anul școlar 2021-2022, constituirea formațiunilor de studiu la clasa a IX-a/a XI-a/ anul I în învățământul de masă se va realiza astfel: învățământ liceal cu frecvență (zi), filiera tehnologică și învățământ profesional, inclusiv dual, din 24 de elevi; învățământ liceal cu frecvență (zi) filiera teoretică, din 26 de elevi; învățământ liceal cu frecvență (zi) filiera vocațională, profil sportiv, teologic, pedagogic, precum și la învățământul liceal de artă, din 24 de elevi; învățământ liceal cu frecvență (seral) și frecvență redusă, din 28 de elevi; învățământ liceal cu frecvență (seral), filiera tehnologică, ciclul superior, din 28 de elevi; învățământul postliceal, din 28 de elevi. Inspectoratele şcolare vor transmite până la data de 1 februarie 2021, la Ministerul Educaţiei, proiectele planurilor de școlarizare revizuite conform noilor reglementări, în vederea fundamentării cifrei de școlarizare pentru învățământul preuniversitar de stat.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.