Cadrele didactice îl cheamă la mediere pe șeful statului


Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater”,  în numele celor peste 300.000 de salariați din învățământ ale căror drepturi și interese le reprezintă, îi solicită președintelui Klaus Iohannis o întâlnire în perioada imediat următoare, pentru a discuta problemele existente în sistemul de învățământ a căror rezolvare se impune cu celeritate.

„Ne adresăm Domniei Voastre în calitate de mediator între stat și societate, întrucât, de la învestirea Guvernului Cițu și până în prezent, domnul prim-ministru Florin-Vasile Cițu a tratat cu indiferență solicitările noastre de dialog, în vederea discutării și identificării celor mai bune soluții pentru rezolvarea problemelor stringente ale sistemului și ale salariat lor săi, refuzând orîce întrevedere cu reprezentanții federațiilor sindicale reprezentative din educație.

În speranța că veți da curs solicitării noastre, vă asigurăm, domnule Preşedinte, de întreaga noastră considerație!”, transmit reprezentanții Federațiilor din Educație.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.