Concursurile pentru directorii de școli în două etapeConcursurile pentru directorii de școli ar putea fi organizate în două etape, arată ministrul Sorin Cîmpeanu într-o intervenție televizată. Prima etapă va fi un concurs național scris, iar la a doua etapă vor participa numai concurenții care au obținut cel puțin 7 la proba scrisă.

„Leadership-ul, guvernanţa şcolilor este un aspect absolut esenţial. Profesionalizarea conducerii şcolilor este un obiectiv în proiectul ‘România educată’. Aceste concursuri trebuie să aibă loc de preferinţă înainte de expirarea mandatelor actualilor directori, în luna august. Nu este deloc simplu, deoarece avem examene naţionale, avem titularizare şi definitivat, avem foarte multe activităţi în calendarul acestui an şcolar, dar, pe de altă parte, avem şi condiţii ce impun restricţii cu privire la organizarea concursurilor. Dar chiar şi aşa, una din variantele pe care le luăm în calcul ar fi aceea de derulare a unui examen naţional scris, cu subiecte relevante, cu subiecte unice, în prima săptămână din luna iulie, urmând ca mai apoi, în etapa a doua, cei care vor fi reuşit să treacă un plafon de minim nota 7, minim, o să vedem dacă va fi 7 sau mai mult, oricum nu sub şapte, pentru că directorii de şcoli trebuie să fie într-adevăr cei mai buni, cei care îşi dovedesc abilităţile manageriale, la final de iulie în ultima săptămână ar putea fi organizată etapa a doua, în care să participe doar cei care au promovat examenul scris naţional. Este un obiectiv. Este varianta cea mai bună”, a declarat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.