S-a redus numărul de teze pentru gimnaziu și liceu


Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că elevii vor susține mai puține teze în acest semestru, iar acestea se vor putea da începând cu data de 6 decembrie 2021. Alți oficiali din ME anunțaseră că tezele se vor desfășura în primele două săptămâni din luna ianuarie 2022. În ceea ce privește reluarea cursurilor, ministrul a anunțat că acest lucru se va face începând cu data de 8 noiembrie; dacă orele se vor desfășura sau nu cu prezență fizică se va stabili însă vineri, 5 noiembrie 2021.

„Am considerat necesar să aducem clarificări pentru că sistemul de educație este cel mai mare sistem public în orice stat. Este normal, este firesc pentru orice părinte, elevi și profesori să știe și să aibă un minim de predictibilitate, atât cât ne poate asigura evoluția epidemiologică. (…) Pe 8 noiembrie, şcoala va începe. (…) Vom avea consultări cu autorităţile sanitare şi vineri vom vedea care va fi modul de deschidere a școlilor în data de 8 noiembrie, având ipoteza de bază a prezenţei fizice”, a anunțat Sorin Cîmpeanu. „Înțelegând dificultățile, analizând solicitările, am decis împreună cu colegii mei de Ministerul Educației să reducem numărul de teze: la clasa VIII-a vom avea un număr de două teze, în loc de trei teze. Deci toți elevii din gimnaziu vor avea doar două teze de susținut cu prezență fizică. Pentru liceu, am redus numărul de teze de la patru la trei. Acestea vor face obiectul reglementărilor pe care le vom anunța la sfârșitul săptămânii. (…) Prin reducerea numărului de note necesare pentru încheierea mediei la două, nota la teză va avea o pondere mai mică în raport cu oricare dintre notele pe care elevul le va primi. Fiecare notă va avea o pondere de 37,5%, nota la teză – 25%”, a mai anunțat ministrul Educației, precizând totodată: „Tezele se vor putea susține începând cu data de 6 decembrie. Va fi la latitudinea fiecărui cadru didactic așa încât elevilor să le rămână timp pentru corectarea situației. Pentru elevii care nu vor putea să susțină teze cu prezență fizică din motive independente de voința lor, cazuri de infectare și carantinare, acest lucru se va putea face, există bază legală, după revenirea la școală, chiar dacă revenirea se va face în semestrul al II-lea.”

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.