Veşti bune pentru profesorii universitari, pot să îşi continue activitatea


 

DSC00198Ministrul Educaţiei Naţionale, Remus Pricopie, a afirmat, la Arad, că în opinia sa, profesorii universitari care au ajuns la un anumit nivel de dezvoltare profesională şi intelectuală, trebuie rugaţi să rămână în universitate şi să predea mai departe, indiferent de vârst

Ministrul Educaţiei Naţionale, Remus Pricopie, a declarat la Arad:”Noi mergem pe ideea că avem prea multe universităţi, prea mulţi profesori. Nu este adevărat! Numărul de elevi care merg spre învăţământul superior este la jumătate faţă de cât este în acest moment, la nivelul Uniunii Europene, ca obiectiv pentru anul 2020. Prin urmare, orice profesor universitar serios, care poate să predea mai departe, trebuie să aibă această posibilitate”.

Ministrul  a arătat că în SUA, de exemplu, nu există vârstă de pensionare pentru profesorii universitari, în Marea Britanie se doreşte scoaterea vârstei de pensionare pentru profesorii universitari, iar în Franţa şi Germania se are în vedere creşterea vârstei de pensionare de la 65 la 70 de ani. „După părerea mea a fost o mare greşeală să scoatem la pensie profesorii, în 2011, cu ocazia adoptării Legii 1 (Legea Educaţiei Naţionale – n.r.) – au fost pensionate într-o singură zi 1.400 de persoane, această cifră nu a fost făcută publică de minister niciodată, dar v-o spun eu -, la mijlocul anului universitar 2010-2011, pentru simplul fapt că împliniseră 65 de ani la momentul când legea a intrat în vigoare. Această modificare a vârstei de pensionare intenţionăm să o facem cât de curând posibil”.

Un gând despre “Veşti bune pentru profesorii universitari, pot să îşi continue activitatea

  1. o DA, trag mosii pilosi de partid sforile sa mai ramana. Multumim, mergeti la pensie, puteti sa ramaneti asociati daca sunteti cu adevarat valorosi.Gata gata gata stim pentru cine se dau legi, legile se dau in fucntie de interesele unora ajunsi la putere. gata cu abrambureala

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.