Sărbătoarea muzei Clio la Muzeul Judeţean


 

Gorjul 1Gorjul 2Muzeul Judeţean „Alexandru Ştefulescu” Gorj găzduieşte a găzduit în  28 mai 2014, lucrările Simpozionului „Gorjul – vatră de istorie românească”, organizat de Filiala Gorj a Societății de Științe Istorice din România, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Gorj și Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Gorj. Printre invitații ediției din acest an s-au numărat și prof. dr. Doru Dumitrescu, inspector general de istorie în cadrul Ministerului Educației Naționale.


Centenar Primul Război Mondial (1914-2014)

Lucrările  Simpozionului au fost dedicate Centenarului Primul Război Mondial (1914-2014), în cadrul cărora au susţinut comunicări istorici și cercetători gorjeni: România și Marile Puteri înainte și în timpul Primului Război Mondial – conf. univ. dr. Hadrian Gorun, Univer-sitatea „Constantin Brâncuși” Târgu-Jiu; România și Antanta în cel de-al treilea an al Marelui Război – prof. dr. Maria Cochină, Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu; Regina Marii Uniri și Primul Război Mondial – prof. dr. Gheorghe Nichifor, Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu.

Tot în cadrul ediției a XXIX-a a Simpozionului „Gorjul – vatră de istorie românească”, au susţinut comunicări sub genericul Primul Război Mondial. „Experiențe istorice și lecții pentru astăzi”: Ecaterina Teodoroiu, între file de jurnal și arhivele militare – prof. Andrei Popete-Pătrașcu, Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu; Campania Regimentului 18 Gorj în luptele pentru apărarea României Mari – prof. Filimon Văduva, pensionar; Rudolf Kolecka – eroul din spatele frontului – jr. Daniel Cismașu, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Gorj; Fenomene demografice în Târgu-Jiu, în anii primei conflagrații mondiale – prof. dr. Mihaela Ioniță-Niculescu, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Târgu-Jiu; Dascăli gorjeni pe frontul Războiului de Reîntregire Națională – prof. Cornel Şomâcu, Școala Gimnazială „Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești; Activitatea grupului de partizani condus de sublocotenentul Victor Popescu din Valea cu Apă – prof. dr. Dumitru Cauc, Școala Gimnazială Fărcășești; Cum l-am cunoscut pe „criminalul” Victor Popescu – prof. Dan Pupăză.

Organizatorii au propus participanților la Simpozionul „Gorjul – vatră de istorie românească”, tema „Istoria acasă la C.N.E.T.”, în cadrul căreia va fi prezentată revista de cultură istorică „Historia C.N.E.T.” de către eleva Dana Brașoavă (redactor șef, cls. a XI-a Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu”), iar membrii Cercului Cultul Eroilor „Ecaterina Teodoroiu” C.N.E.T. au evocat personalitatea patroanei sprituale a acestui liceu, printr-un Medalion omagial intitulat: „120 de ani de la nașterea Eroinei de la Jiu”.

Lucrările simpozionului se v încheia cu o dezbatere intitulată: „Național și local în cercetarea și studierea Primului Război Mondial”, moderatori: prof. dr. Doru Dumitrescu, Inspector general de specialitate în cadrul Ministerului Educației Naționale și prof. dr. Dorina Nichifor, Inspector școlar ISJ Gorj.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.