Sărbătoare la Bălești de Zilele Comunei, ediția a VIII-a

_DSC0084Timp de trei zile, în perioada 6-8 septembrie 2014, comuna Bălești a găzduit cea de-a VIII-a ediție a manifestărilor ZILELE COMUNEI BĂLEȘTI. Ca și în anii trecuți, organizatorii acestor manifestări au fost Primăria și Consiliul Local Bălești, Căminul Cultural și Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești. Pentru prima dată, manifestările culturale de la Bălești  au fost incluse în Zilele Turismului Gorjean, proiect al Consiliului Județean Gorj.

Cronica evenimentelor a fost următoarea:

Sâmbătă, 6 septembrie 2014

Ora 12.00 Primăria comunei Băleşti
¤ Şedinţă festivă a Consiliului Local Băleşti prilejuită de deschiderea ediţiei a VIII-a a manifestărilor “Zilele comunei Băleşti”;
¤ Confluenţe interculturale: România – Polonia – Turcia – Spania (Proiectul Comenius Multilateral “Moştenirea trecutului-temelie pentru viitor”);
“ Şedinţă festivă a Cercului de Istorie al elevilor de la Şcoala Gimnazială “Antonie Mogoş” Ceauru prilejuită de lansarea cărţii “Istoria învăţământului din Băleşti, arc peste timp”, autori Cornel Şomâcu şi Dan Cismaşu.
Ora 20.00 Baza Sportivă Ceauru
¤ “Pe Jaleş în jos…”, Concurs de costume populare realizat de Căminul Cultural Băleşti în colaborare cu Şcoala Gimnazială “Antonie Mogoş” Ceauru pentru tinerii din această zonă, ediţia a IV-a, activitate propusă în cadrul Proiectului Multilateral Comenius “Moştenirea trecutului-temelie pentru viitor”;
¤ Spectacol folcloric al elevilor de la Şcoala Gimnazială “Antonie Mogoş” Ceauru, spectacol în colaborare cu Şcoala Populară de Artă Tg-Jiu;
¤ Ansamblul “Brâuleţul” şi alţi invitaţi ai Căminului Cultural Băleşti în recital – Dialogul Generaţiilor;
¤ “Flori de cântec din Băleşti”, spectacol oferit de solişti de muzică populară originari din Băleşti.
¤ Hora satului la Băleşti.

Duminică, 7 septembrie 2014

Ora 21.00 Baza Sportivă Ceauru
¤ “Stelele şi curiozităţile cerului” – Observaţii astronomice prin telescop. Andrei Vâlceanu (Clubul de Astronomie “Victor Daimaca”)
¤ Hora satului la Băleşti.

Luni, 8 septembrie 2014

Ora 10.00 Şcoala Gimnazială “Antonie Mogoş” Ceauru
¤ Lansare de carte “Rogvaiv” editura Pim, Iaşi, 2014, autoare Andreea Denisa Vlădulescu;
¤ Workshop de fotografie “One moment +”, Cătălin Văcăroiu (Fotoclubul C.N.E.T.);
¤ Vernisaj expoziţie de fotografie şi videoproiecţie fotodocumentară “Aspecte ale arhitecturii tradiţionale în creaţia lui Antonie Mogoş”, Prof. Andrei Popete-Pătraşcu;

Ora 12.00 Biserica Ceauru
¤ Slujbă religioasă dedicată sărbătorii “Naşterea Maicii Domnului”;
¤ Decernarea unor “Diplome de fidelitate” pentru cetăţenii comunei Băleşti care au împlinit 50 de ani de la căsătorie.

Ora 18.00 Hora satului la Băleşti

Ora 20.00 Spectacolul extraordinar: “Ion Drăgan şi invitaţii săi”
Participă: Ion Drăgan, Nina Predescu, Ionuţ Tudorescu, Claudia Torop, Teodora Pană, Elisabeta Vasile, Nicoleta Lăcătuşu, Cristina Olteanu, Luciana Ene, Daniela Rusu, Daniela Guran, Săpunaru Raluca, Antonia Stoian şi alţii.
Spectacolul a fost  prezentat de Codruţa Florescu şi acompaniat de formaţia Alin Pană.

Ora 23.00 Foc de artificii. Sfârşitul manifestărilor.

_DSC0244_DSC0254

Reclame

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )