Tinerii din Bălești au putut admira stelele


SteleStele 2Duminică, 7 septembrie 2014, în cadrul complexului de manifestări derulate sub egida Zilelor Comunei Bălești, ediția a VIII-a, s-a desfășurat pe baza sportivă din Ceauru activitatea „Stelele și curiozitățile cerului” – Observații astronomice prin telescop, activitate organizată de Clubul de Astronomie „Victor Daimaca” din cadrul Colegiului Național „Ecaterina Teodoroiu” din Târgu-Jiu, coordonat de Sergiu Valceanu, elev în clasa a X-a și Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru, inițiator prof. Andrei Popete Pătrașcu.

După lăsarea întunericului, iubitori de astronomie de toate vârstele, prezenți la Zilele Comunei Bălești, au putut să admire astrele de pe cer și să afle detalii despre stele și univers, cu ajutorul unui telescop Sky-Watcher BKP1149EQ2. „Cele peste 150 de persoane care au privit prin telescop luna și alte câteva astre au fost deosebit de încântate, pasionați de astronomie fiind iată și aici în comuna Bălești. Nici nu cred că se putea altfel, întrucât stelele și universul au fascinat dintotdeuna, iar posibilitatea de a le aduce mai aproape stârnește întotdeauna curiozitate”, ne-a declarat coordonatorul acțiunii derulate în cea de-a doua seară a Zilelor Comunei Bălești.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.