26 septembrie 2014, ”Noaptea Cercetătorilor” în premieră la Târgu-Jiu


 

ProiectNoaptea Cercetătorilor”, unul dintre cele mai importante proiecte europene dedicate ştiinţei, ajunge în acest an la Târgu-Jiu. Gorjenii sunt invitaţi să ia contact cu cele mai noi tehnologii din diverse domenii de activitate, să afle tendinţele actuale, dar şi să obţină informaţii pe care le află doar din revistele de specialitate. Evenimentul va avea loc la Târgu-Jiu, în 26 septembrie a.c.

„Pe 26 septembrie, «Noaptea Cercetătorilor» îi invită pe toţi cei curioşi la o călătorie în lumea fascinantă a ştiinţei. Cercetători, ingineri, exploratori şi inventatori îţi dau întâlnire în campusurile universitare sau zonele centrale ale oraşelor: Bucureşti, Iaşi, Cluj-Napoca, Timişoara, Constanţa, Craiova, Galaţi, Braşov, Suceava, Bacău, Arad, Sibiu, Piatra Neamţ, Tulcea, Oradea şi Târgu-Jiu. Alături de ei vei lua parte la experimente inedite, conferinţe captivante şi concursuri cu premii atrăgătoare. Călătoria în lumea ştiinţei începe devreme, la ora 17.00, în toate oraşele menţionate. Drone, roboţi, spectacole cu lasere, iluzii optice, levitaţie, metale lichide, observaţii astronomice sau prin microscop, călătorii virtuale prin Sistemul Solar şi alte experimente inedite îi aşteaptă pe vizitatori”, scriu organizatorii manifestării.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.