Doar 1 % dintre elevii de la învăţământul profesional din România sunt în Gorj


Atelier mecanicaAproximativ 36.000 de elevi s-au înscris în învăţământul profesional pentru anul şcolar 2014 – 2015, în cadrul celor trei etape de înscriere desfăşurate în perioada mai – septembrie, aproape de trei ori mai mult faţă de anul şcolar anterior, relevă Biroul de presă al Ministerului Educaţiei Naţionale.În judeţul Gorj s-au înscris circa 1% dintre aceşti elevi, multe dintre liceele tehnologice din judeţul nostru nu au oferit această oportunitate.

 

Creşte numărul elevilor din profesionale

 

Potrivit unei situaţii întocmite de Ministerul Educaţiei Naţionale, din totalul celor 35.740 de elevi înscrişi, 24.403 elevi au optat pentru învăţământul profesional cu durata de 3 ani, după finalizarea clasei a VIII-a, iar 11.337 elevi, pentru învăţământul profesional cu durata de 2 ani, după finalizarea clasei a IX-a.
În învăţământul profesional cu durata de 3 ani, cele mai căutate domenii de pregătire, conform numărului de elevi care s-au înscris, sunt: Mecanică (9.636 elevi), Turism şi alimentaţie (2.460 elevi), Industrie textilă şi pielărie (2.394 elevi), Construcţii, instalaţii şi lucrări publice (1.578 elevi).
În învăţământul profesional cu durata de 2 ani, cei mai mulţi elevi au optat pentru următoarele domenii de pregătire: Mecanică (5.697 elevi), Turism şi alimentaţie (1.286 elevi), Construcţii, instalaţii şi lucrări publice (861 elevi), Industrie textilă şi pielărie (854 elevi).Regiunile de dezvoltare cu cel mai mare număr de elevi înscrişi în învăţământul profesional cu durata de 2 şi 3 ani, pentru anul şcolar 2014 – 2015, sunt: Regiunea Nord Est (9.529 elevi), Regiunea Centru (6.508 elevi) şi Regiunea Nord Vest (5.259 elevi). Judeţele cu cel mai mare număr de elevi înscrişi sunt: Iaşi (2.691 elevi), Suceava (1.860 elevi) şi Bacău (1.606 elevi).Potrivit MEN, numărul de elevi înscrişi în învăţământul profesional a crescut considerabil pe parcursul ultimilor trei ani, de la 11.368, pentru anul şcolar 2012 – 2013, la 35.740, pentru anul şcolar 2014 – 2015.

Gorjenii,puţin atraşi de învăţământulprofesional

 

Pentru anul şcolar 2014 – 2015, în judeţul Gorj s-au înscris 438 de elevi în învăţământul profesional, în cadrul celor trei etape de înscriere desfăşurate în perioada mai – septembrie 2014. Majoritatea dintre aceştia au optat pentru învăţământul profesional cu durata de trei ani, după finalizarea clasei a VIII-a. 369 de elevi vor învăţa meserii precum cea de tinichigiu vopsitor auto, sudor, operator cazane, turbine cu aburi, instalaţii auxiliare şi de termoficare, electronist aparate şi echipamente, lăcătuş mecanic prestări servicii, comerciant-vânzător, mecanic utilaje şi instalaţii în industrie sau bucătar. Au existat unităţi de învăţământ unde numărul candidaţilor înscrişi după cele trei etape de înscrise l-a depăşit cu mult pe cel al locurilor puse la dispoziţia acestora.  Este şi cazul Colegiului „Mihai Viteazul” din Bumbeşti-Jiu, unde pe cele 28 de locuri disponibile pentru calificarea tinichigiu vopsitor auto s-au înscris 40 de candidaţi. Tot 40 de candidaţi s-au înscris şi pe cele 28 de locuri puse la dispoziţie celor care doreau să înveţe meseria de mecanic auto la Colegiul Auto „Traian Vuia” din Târgu-Jiu. De asemenea, la Liceul Energetic Târgu-Jiu, pe cele 14 locuri disponibile la calificarea operator cazane, turbine cu aburi, instalaţii auxiliare şi de termoficare s-au înscris 17 candidaţi. Alte unităţi de învăţământ la care au fost ocupate toate locurile disponibile sunt Colegiul „Gheorghe Tătărescu” Rovinari (calificarea mecanic utilaje şi instalaţii în industrie) şi Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Târgu-Jiu (calificările tinichigiu vopsitor auto şi sudor). La polul opus se situează Liceul Tehnologic Bârseşti (calificarea lucrător în agroturism), Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Târgu-Jiu (calificarea instalator instalaţii tehnico-sanitare şi de gaze), Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi” Peştişani (calificarea mecanic auto), Liceul Tehnologic Roşia de Amaradia (calificarea lăcătuş mecanic prestări servicii), Colegiul Tehnic Nr. 2 Târgu-Jiu (calificarea strungar),  unităţi de învăţământ unde nu s-a ocupat niciunul dintre locurile disponibile.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.