Cercul Cultul Eroilor în școlile din Gorj


SpiruÎn data de 17 septembrie 2014, Colegiul Național „Spiru Haret” din Târgu-Jiu a găzduit Consfătuirile profesorilor de istorie și socio-umane din județul Gorj, fiind prezenți la activitate peste 120 de cadre didactice. La invitația doamnei inspector de specialitate, prof. dr. Dorina Nichifor, Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” Filiala Gorj a fost reprezentată la această întrunire prin președintele ANCERM Gorj, col. (r.) Valter Loga, alături de vicepreședinții col. (r.) Gigi Bușe și prof. Andrei Popete-Pătrașcu.

Reprezentanții ANCERM Gorj au vorbit dascălilor prezenți în amfiteatrul Colegiului Național „Spiru Haret” despre activitatea desfășurată de Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” Filiala Gorj, dar și despre nevoia de responsabilizare a tinerei generații în direcția organizării și desfășurării de activități pentru comemorarea și cinstirea eroilor și martirilor neamului nostru, a personalităților și a momentelor importante din Istoria Românilor, la care pot participa elevii din învățământul preuniversitar, așa cum se arată în Art. 1 din Protocolul de Colaborare nr. 303/07.05.2013, semnat între Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” și Ministerul Educației Naționale.
Primul Cerc Cultul Eroilor din Gorj a luat ființă în anul 2011 la Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu, în scopul desfășurării unor activități de cultură, educație patriotică și de cinstire a Eroilor Neamului, din care fac parte elevi și profesori, ANCERM Gorj propunându-și ca din acest an să atragă și alte unități școlare în acest proiect.
În urma înaintării Protocoalelor de Colaborare profesorilor de istorie prezenți miercuri la Consfătuirile organizate de Inspectoratul Școlar Județean Gorj, și-au exprimat dorința de a înființa Cercuri Cultul Eroilor următoarele licee și școli gimnaziale: Colegiului Național „Spiru Haret” din Târgu-Jiu, Colegiul Național „Tudor Arghezi” Târgu Cărbunești, Colegiul Național „Mihai Viteazul” Bumbești Jiu, Colegiul Tehnic Mătăsari, Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic „Gen. Gheorghe Magheru” Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Târgu-Jiu, Liceul Energetic Târgu-Jiu, Liceul Tehnic Nr. 2 din Târgu-Jiu, Liceul Tehnic Roșia de Amaradia, Liceul Teoretic Novaci, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Târgu-Jiu, Școala Gimnazială „Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești, Școala Gimnazială „Sf. Nicolae”, Școala Gimnazială Dragotești, Școala Gimnazială Nr. 1 Motru, Școala Gimnazială „George Uscătescu” Târgu-Cărbunești, Școala Gimnazială Nr. 2 Motru, Școala Gimnazială Lihulești, Școala Gimnazială Lelești, Școala Gimnazială nr. 1 Bumbești Jiu, Școala Gimnazială Glogova, Școala Gimnazială Cîlnic, Școala Gimnazială Târgu Cărbunești, Școala Gimnazială „Victor Popescu” Fărcășești.
După semnarea acestor protocoale de colaborare de către conducerea unităților școlare și desemnarea președinților Cercurilor Cultul Eroilor, a vicepreședinților și a elevilor membri în comitetul de conducere, ANCERM Gorj va aproba înființarea Cercurilor Cultul Eroilor „Regina Maria”, pe o perioadă de doi ani, putând și prelungit pe o perioadă de încă doi ani, de comun acord (art. 3 din Protocolul de Colaborare nr. 303/07.05.2013, semnat între Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” și Ministerul Educației Naționale), fiecare Cerc Cultul Eroilor purtând numele unității școlare în cadrul căreia funcționează.
Conducerea Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” Filiala Gorj își exprimă încrederea că în viitorul apropiat și alte unități școlare vor semna astfel de Protocoale de Colaborare.
(A.P.P.)

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.