În amintirea lui George Manoniu


ManoniuMaestrul George Manoniu a trecut în lumea umbrelor în urmă cu doi ani, amintirea sa a rămas vie în memoria celor care l-au cunoscut. Unul din discipolii săi, publicistul şi documentaristul Dorin Brozbă a reuşit să îi omagieze amintirea într-o acţiune găzduită de Muzeul Judeţean şi unde şi-au dat concursul membrii ai familiei, prieteni, ziarişti etc.

Omagierea a fost organizată în cinstea celui care a format atâtea generații de jurnaliști. Evenimentul comemorativ a fost organizat de publicistul Dorin Brozbă și  conducerea cotidianului unde Manoniu a lucrat mai bine de trei decenii. „Cu foarte puţină vreme în urmă s-au împlinit doi ani de zile de la trecerea în eternitate a unuia dintre cei mai mari jurnalişti şi oameni de cultură ai Gorjului – domnul profesor George Manoniu. Domnul profesor Manoniu, pe lângă faptul că a fost un ziarist desăvârşit, a fost de fapt şi un distins om de cultură, chiar în anii 1974 – 1976 şi condus destinele culturii gorjene. Ba mai mult, domnul profesor, prin îndelungata sa activitate de la cotidianul «Gorjeanul », vreme de 31 de ani, a format o seamă de oameni de bază ai societăţii, nu numai ziarişti, ci şi oameni care astăzi conduc instituţii foarte importante ale judeţului Gorj, în special instituţii de învăţământ. (…) Sper că de acolo, din ceruri, domnul profesor vede ceea ce facem noi aici şi se bucură mult de ceea ce vede. Cred că are un motiv de bucurie în lumea de dincolo că învăţăceii dânsului şi prietenii de odinioară nu l-au uitat şi duc mai departe crezul muncii sale deosebite, aceea de om de cultură şi de ziarist”, a declarat Dorin Brozbă, publicist.

Un gând despre “În amintirea lui George Manoniu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.