Luminiţa Popescu va fi noul rector al Universităţii „Constantin Brâncuşi”


Luminiţa Popescu, decanul Facultăţii de Inginerie din cadrul Universităţii «Constantin Brâncuşi» din Târgu-Jiu, a fost propusă în funcţia de rector al instituţiei de învăţământ superior.Aceasta va înlocui în funcţie pe rectorul Moise Bojincă cel care a demisionat recent.LuminitaPropunerea a fost făcută în cadrul şedinţei Senatului Universităţii «Constantin Brâncuşi». Luminiţa Popescu este decanul Facultăţii de Inginerie şi este o apropiată a lui Adrian Gorun, preşedintele Senatului Universităţii şi fost rector. Moise Bojincă, fostul rector, şi-a depus demisia la începutul acestei luni, dar a continuat să ocupe funcţia până la stablirea unui înlocuitor. Contractul managerial al acestuia a expirat pe data de 26 septembrie, după ce termenul iniţial a fost prelungit cu încă o lună. Adrian Gorun, preşedintele Senatului UCB, a spus că Bojincă nu şi-a îndeplinit obligaţiile din contract. Cei doi prorectori au universităţii de stat din Târgu Jiu, Mihai Cruceru şi Liviu Cîrţînă, şi-a dat şi ei demisia în urmă cu aproximativ o lună. Liviu Cîrţînă a fost numit director la Departamentul de Relaţii Internaţionale. Sorinel Ghimiş a fost numit pe unul dintre cele două posuri de prorectori rămase libere.

Potrivit presei locale, UCB are la acest moment mari probleme după ce au rămas neocupate foarte multe locuri la programele de studii. După ce UCB a împrumutat în cursul anului trecut fonduri suplimentare de la MEN, aceasta este obligată să intre într-un program de restructurare.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.