Dumitru Călugăru, din nou cel mai bun din țară la Chimie

Câştigătorii de la Moscova din 2014, elevul Dumitru Călugăru primul din dreapta

Elevul Dumitru Călugăru a reuşit şi anul acesta performanţa de a urca pe prima treaptă a podiumului la etapa naţională a Olimpiadei de Chimie. Eleva Ioana Patricia Ișfan a obținut o Mențiune Specială dar și Premiul Special pentru cea mai bună lucrare practică.

În perioada 5 – 10 aprilie 2015, s-a desfăşurat la Galaţi etapa naţională a Olimpiadei de Chimie. Judeţul Gorj a fost reprezentat la această competiţie de un lot format din şapte elevi, iar patru dintre aceştia au obţinut rezultate foarte bune. Astfel, Dumitru Călugăru, elev în clasa a XII-a la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu”, a obţinut Premiul I şi s-a calificat primul în lotul lărgit al României la etapa internaţională a olimpiadei de chimie. De asemenea, acesta a mai obţinut Premiul Special pentru cea mai bună lucrare practică şi Premiul Special pentru cea mai bună lucrare teoretică. O altă elevă de la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu, Ioana Patricia Işfan, a obţinut la aceeaşi competiţie Menţiune Specială şi Premiul Special pentru cea mai bună lucrare practică. Menţiune Specială la Olimpiada Naţională de Chimie au mai obţinut elevii Simona Barac (clasa a X-a, Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu) şi Vladimir Tecşa (clasa a X-a, Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu).

Reclame

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )