Elevii gorjeni apreciați la Olimpiada Națională de Fizică

colegiul-tudor-vladimirescuElevii gorjeni s-au întors cu mai multe premii de la etapa națională a Olimpiadei de Fizică. Cei mai mulți elevi laureați provin de la CNTV.

În perioada 4 – 9 aprilie 2015, la Vaslui s-a desfăşurat etapa naţională a Olimpiadei de Fizică. Lotul care a reprezentat judeţul Gorj la această competiţie a fost format din 12 elevi, o parte dintre aceştia au obţinut medalii şi menţiuni. Astfel, Vlad Ioan Ţîr, elev în clasa a VII-a la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu a obţinut o Menţiune şi o Medalie de Aur. Tot la clasa a VII-a, Eric Vîlcu, elev la Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu” din Târgu-Jiu, a obţinut o Medalie de Bronz. La clasa a VIII-a, Andreea Georgiana Amza, elevă la Şcoala Gimnazială Nr.1 Motru, a obţinut o Medalie de Bronz, în timp ce Ştefan Tufiş Lastoveschi, elev la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” a obţinut o Menţiune de Onoare. O altă medalie, de această dată de argint, i-a fost acordată elevului Adrian Mihai Radu de la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” (clasa a XI-a). Un alt component al lotului gorjean, David Ionuţ Beuran, elev la Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu (clasa a XII-a), a obţinut o Menţiune de Onoare. Premiile şi menţiunile au fost acordate de Ministerul Educației  iar medaliile de Societatea Română de Fizică.

Reclame

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )