Elevii gorjeni apreciați la Olimpiada Națională de Fizică


colegiul-tudor-vladimirescuElevii gorjeni s-au întors cu mai multe premii de la etapa națională a Olimpiadei de Fizică. Cei mai mulți elevi laureați provin de la CNTV.

În perioada 4 – 9 aprilie 2015, la Vaslui s-a desfăşurat etapa naţională a Olimpiadei de Fizică. Lotul care a reprezentat judeţul Gorj la această competiţie a fost format din 12 elevi, o parte dintre aceştia au obţinut medalii şi menţiuni. Astfel, Vlad Ioan Ţîr, elev în clasa a VII-a la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu a obţinut o Menţiune şi o Medalie de Aur. Tot la clasa a VII-a, Eric Vîlcu, elev la Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu” din Târgu-Jiu, a obţinut o Medalie de Bronz. La clasa a VIII-a, Andreea Georgiana Amza, elevă la Şcoala Gimnazială Nr.1 Motru, a obţinut o Medalie de Bronz, în timp ce Ştefan Tufiş Lastoveschi, elev la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” a obţinut o Menţiune de Onoare. O altă medalie, de această dată de argint, i-a fost acordată elevului Adrian Mihai Radu de la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” (clasa a XI-a). Un alt component al lotului gorjean, David Ionuţ Beuran, elev la Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu (clasa a XII-a), a obţinut o Menţiune de Onoare. Premiile şi menţiunile au fost acordate de Ministerul Educației  iar medaliile de Societatea Română de Fizică.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.