Profesorii își primesc banii până la Sărbători


huica nouConstantin Huică, liderul USLI Gorj, a declarat la emisiunea ȘCOALA GORJEANĂ realizată de profesorul Cornel Șomâcu că profesorii care au primit salariile diminuate își vor primi diferențele până la Sărbători după ce Guvernul a făcut o rectificare bugetară.

Circa 2000 de cadre didactice din Târgu-Jiu și județ și-au primit salariile diminuate pentru luna noiembrie. Constantin Huică, președintele USLI Gorj spune că  profesorii îşi vor primi banii în cursul  săptămânii viitoare după rectificarea bugetară.Astfel, Guvernul a aprobat în ședința de miercuri alocarea sumei de 254,7 milioane lei pentru finanțarea unor cheltuieli ale unităților de învățâmânt preuniversitar de stat finanțate de la bugetele locale, precum și ale unităţilor de învăţământ special finanțate din bugetele proprii ale județelor. În sumele alocate se regăsesc si banii pentru plata restanțelor salariale ale profesorilor, drepturi câștigate în instanță.

Pentru unităţile de învăţământ preuniversitar de stat, se repartizează pe județe suma totală de 248,135 milioane lei. Banii vor fi utilizați astfel:

– 197,613 milioane lei pentru pentru plata salariilor, sporurilor, indemnizaţiilor şi a altor drepturi salariale în bani stabilite prin lege şi pentru plata contribuţiilor aferente acestora,

– 50,522 milioane lei pentru plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din unităţile de învăţământ preuniversitar de stat.

Liderul sindicaliștilor gorjeni spune că problema pare să fie în curtea Primăriei Târgu-Jiu, aceasta nu și-a dimensionat bine bugetul și solicitările. Reprezentanţii Primăriei Târgu-Jiu susţin că vina nu le aparţine în acest caz, întrucât Inspectoratul Şcolar Judeţean este instituţia care solicită fondurile pentru plata salariilor şi a altor drepturi: „Primăria Municipiului Târgu-Jiu și-a îndeplinit atribuțiile legale în vigoare, iar demersurile în vederea alocării sumelor necesare pentru plata drepturilor salariale ale cadrelor didactice vor fi făcute la solicitarea Inspectoratului Școlar Județean Gorj de către Administrația Județeană a Finanțelor Publice Gorj. Din situația creditelor bugetare aprobate pentru finanțarea cheltuielilor de personal aferente învățământului preuniversitar de stat reiese că suma solicitată și necesară până la finele anului 2015 a fost de 6.529 mii lei, însă a fost alocată doar suma de 2.431 mii lei de către Ministerul Finanțelor Publice”, potrivit unui comunicat de presă al Primăriei Târgu-Jiu.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.