Reforma programelor şcolare criticată de cadrele didactice

DirectoriAşa cum am precizat anterior, până pe 23 ianuarie 2016, toţi cei interesaţi – cadre didactice, specialişti în curriculum, elevi, părinţi sau reprezentanţi ai societăţii civile, sunt invitaţi să participe la o consultare publică şi să exprime puncte de vedere, sugestii şi propuneri prin completarea unui chestionar online privind cele trei variante de curriculum(planuri-cadru) puse în dezbatere de Ministerul Educaţiei.

Principalele modificări

Planul-cadru prevede ce discipline vor face elevii de clasele V-VIII şi câte ore îi vor fi alocate pe săptămână fiecărei materii. Iată câteva dintre schimbări. Disciplina Limba şi literatura română pierde, faţă de situaţia prezentă, o oră la clasa a cincea, în toate cele trei variante. Apoi, dispare materia Latina (în prezent studiată la clasa a VIII-a) şi apar discipline noi, care înlocuiesc Cultura civică: Educaţie pentru drepturile copilului (clasa a V-a), Educaţie interculturală (clasa a VI-a), Educaţie pentru cetăţenie democratică (clasa a VII-a) şi Educaţie economică (clasa a VIII-a).
În timp ce Religia rămâne neschimbată, Educaţia pentru sănătate a devenit în prezent materie opţională.
În ceea ce priveşte Matematica, aceasta rămâne cu patru ore pe săptămână, iar la Fizică şi Chimie vor fi rezervate tot două ore din fiecare. Biologia însă pierde o oră pe săptămână într-una dintre variantele de plan cadru la clasele a V-a şi a VIII-a. Şi Geografia şi Istoria pierd o oră pe săptămână la clasele a V-a, a VI-a şi a VII-a.
În schimb, apar materii care înlocuiesc Educaţia Civică. Astfel, la clasa a V-a, elevii vor studia Educaţie pentru Drepturile Copilului, la clasa a VI-a, Educaţie Interculturală, la clasa a VII-a, Educaţie Democratică, iar în clasa a VIII-a – Educaţie Economică.
O altă modificare vizează numărul de ore de Sport. În prezent, elevii de clasele V-VII pot face 2-3 ore de Educaţie Fizică şi două ore în clasa a VIII-a, iar în variantele de plan cadru, sportul pierde o oră pe săptămână fie la toate clasele, fie la o parte din ele.
Mai remarcăm că dezbaterea publică nu prevede transdisciplinaritatea despre care se vorbeşte în Legea educaţiei naţionale din 2011.

Experţii din domeniu subliniază faptul  că orele de Informatică din gimnaziu lipsesc aproape cu desăvârşire din noile variante de planuri-cadru puse în dezbatere publică. Apare, doar ca materie opţională, o oră pe săptămână sau ca materie obligatorie (în trunchiul comun) în clasa a VIII-a sau în clasele a V-a şi a VI-a. Tocmai în aceşti ani în care societatea informaţională evoluează rapid, şcoala noastră rămâne în urmă în timp ce pe plan mondial competiţia în domeniu se înteţeşte. În zilele noastre, o persoană care nu ştie să utilizeze un calculator poate fi considerată analfabetă, spun criticii planului.

Cei nemulţumiţi pot aduce corecturi propunerilor MECS printr-un chestionar on-line.