Comisie consultativă pentru manuale şcolare la nivel de MECS


ManualeMinisterul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice  va forma o Comisie consultativă pentru manuale şcolare care va analizara şi formula recomandări MECS în ceea ce privește evaluarea şi aprobarea noilor manuale şcolare pentru clasele V-VIII, precum şi procedura de achiziţionare a acestora.

Din comisie fac parte 22 de membri  – reprezentanţi ai editurilor de carte şcolară (individual sau prin asociaţiile de profil), companiilor IT implicate în procesul de elaborare a manualelor, reprezentanţi ai sindicatelor din învăţământul preuniversitar, ai asociaţiilor de părinţi şi ai elevilor. De asemenea, în grupul de lucru sunt reprezentate și Centrul Naţional de Evaluare şi Examinare şi Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei.

Componenţa nominală a comisiei este următoarea: Gabriela Niţă  (Grupul Editorial „Litera”  – AER), Călin Vlasie (Grupul Editorial  „Paralela 45” – AER), Dan Iacob (Grupul Editorial ART – AER), Cristian Greşanu, Boris Singer şi Tudor Benga (Uniunea Editorilor din România), Diana Ana Munteanu (Asociaţia Cartea Şcolară), Constantin Diaconescu (CD Press SRL), Radu Jugureanu (SIVECO), Emilia Tomoioacă (Intuitext), George Huzum (Astro Impex), Marius Ovidiu Nistor şi Tudor Spiridon (Federaţia „Spiru Haret”), Simion Hăncescu şi Cornelia Popa-Stavri  (Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ), Alina Drăgan şi Silviu Cristian Mirescu (Centrul Naţional de Evaluare şi Examinare), Magda Balica şi Ciprian Fartuşnic (Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei), Horia Oniţă (Consiliul Naţional al Elevilor), respectiv  Federaţia Naţională a Asociaţiilor de Părinţi din Învăţământul Preuniversitar.

Federaţia Naţională a Asociaţiilor de Părinţi din Învăţământul Preuniversitar va fi reprezentată la întrunirile Comisie de Iulian Cristache, preşedintele organizaţiei.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.