CULTURĂ Lansarea Programului ”140 de ani de la nașterea marelui sculptor Constantin Brâncuși”


afis-brancusiMarți, 12 ianuarie 2016, de la ora 12.00 la sediul Institutului Cultural Român (Aleea Alexandru, nr. 38, Bucureşti) va avea loc lansarea Programului “140 de ani de la naşterea marelui sculptor Constantin Brâncuşi”. Derulat de Institutul Cultural Român, în parteneriat cu Centrul de Cercetare, Documentare şi Promovare “Constantin Brâncuşi” din Târgu-Jiu, programul celebrează creaţia de geniu a artistului născut pe 19 februarie 1876 la Hobiţa.

La conferinţa de presă dedicată programului vor fi prezenți Radu Boroianu, preşedintele ICR, Doru Strîmbulescu, manager al Centrului de Cercetare, Documentare și Promovare “Constantin Brâncuși”, Vlad Ciobanu, sculptor, Mihai Ţopescu, artist plastic, Matei Stîrcea Crăciun, cercetător la Institutul de Antropologie „Francisc Rainer” al Academiei Române, Cornel Mihalache, regizor. În cadrul evenimentului, vor fi proiectate fragmente din documentarul Brâncuşi realizat de regizorul Cornel Mihalache în 1996, film consacrat ansamblului de la Târgu-Jiu.
Colocviile “Brâncuşi” (simpozion ştiinţific cu participare internaţională), Atelierele şi Caravana “Brâncuşi”, Festivalul de film “Brâncuși DocuArt” şi acordarea Premiului “Brâncuşi” se numără printre proiectele incluse în programul lansat de ICR în parteneriat cu Centrul de Cercetare, Documentare şi Promovare “Constantin Brâncuşi” Târgu-Jiu.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.