Aproape 200 de cadre didactice din Gorj dau Definitivatul pe 4 august 2016


Def 1Potrivit ISJ Gorj, 188 de cadre didactice din județul nostru s-au înscris să susțină anul acesta examenul de definitivare în învățământul preuniversitar. Până pe 17 iunie, aceștia trebuie să susțină inspecțiile la clasă, pentru a putea participa la proba scrisă a examenului. Proba scrisă se susține în ziua de 4 august 2016 iar primele rezultate vor fi cunoscute în 11 august.

La ediția din acest an a Definitivatului, proba scrisă a examenului de definitivare în învăţământ  se va desfăşura  pe 4 august 2016. Primele rezultate vor fi afişate în cursul zilei de 11 august, iar contestaţiile vor putea fi depuse în aceeaşi zi, precum şi în cursul zilei de 12 august. Pentru soluţionarea contestaţiilor a fost rezervată perioada 12 – 17 august, iar afişarea finală este programată pe 18 august. Pentru a putea susţine proba scrisă din cadrul examenului, profesorii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii: efectuarea unui stagiu de predare în specialitatea postului de cel puţin un an, calificativul pentru anul şcolar în curs “Bine” sau “Foarte bine” şi minimum media 8 la cele două inspecţii speciale la clasă desfăşurate pe perioada anului şcolar. Nota minimă de promovare a probei scrise este tot 8. Cadrele didactice  au avut termen până pe 20 noiembrie să se înscrie la unităţile de învăţământ în vederea susținerii examenului de definitivare în învățământ și să-și depună dosarele de înscriere, dosare ce trebuiau să conțină mai multe documente: fişa de înscriere la examen, completată şi confirmată de conducerea unităţii de învăţământ şi semnată de candidat, copii legalizate ale actelor de studii în baza cărora se face înscrierea la examen, însoţite de foaia matricolă/suplimentul la diplomă, document legalizat din care să rezulte îndeplinirea condiţiilor legale privind absolvirea programului de pregătire psihopedagogică şi metodică, copii certificate “conform cu originalul” de către conducerea unităţii de învăţământ, ale deciziei de repartizare pe post, buletinului/cărţii de identitate, certificatului de naştere şi documentului privind schimbarea numelui. Cei care nu și-au completat dosarele pot face acest lucru în perioada 17-30 iunie. Profesorii susţin examenul de definitivare pentru a dobândi dreptul de practică în învăţământul preuniversitar. Aceştia se pot prezenta la Definitivat doar în maximum trei sesiuni, susţinute în cel mult cinci ani. Cei care nu promovează  examenul pot fi angajaţi în învăţământ doar pe perioadă determinată, ca profesori debutanţi. În cazul în care un profesor care a luat Titularizarea pică Definitivatul în această perioadă de maximum trei sesiuni, el pierde calitatea de titular, pentru că i se desface contractul de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată.

 

Adrian Constantin Popescu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.