Lansare proiect „BEWARE!”


 

 

Asociația Smart Educational Projects implementează în perioada 01.08.2018-31.01.2020 proiectul „BEWARE!” adresat tinerilor, finanțat prin Programul Erasmus+. Scopul acestui proiect este de a-i învăța pe tineri cum să-și protejeze datele personale în mediul online și cum să gestioneze hărțuirea online. Ideea inițierii unui proiect în acest domeniu a apărut în urma publicării în perioada 2016-2017 a unor rapoarte  de către Centrul de Cercetare Cyberbullying  și  Reportlinker care indică faptul că 33,8% dintre tinerii între 12 și 17 ani au fost victime ale agresiunii cibernetice în timpul vieții și 11,5% s-au angajat în hărțuire cibernetică. Adolescenții au indicat cauze ale agresiunii: aspectul fizic (61%), realizările academice/inteligență (25%), rasa (17%), sexualitatea (15%), starea financiara (15%), religia.(11%). Puțini tineri sunt conștienți de problemele pe care le poate genera prezența lor nesecurizată în mediul online și puțini știu cum să prevină sau să gestioneze agresiunea online.

În acest proiect Asociația SMART EDUCATIONAL PROJECTS are 4 patru parteneri europeni ce activează în diferite sectoare economice: IFOM (IT), YOUNET (IT), INTERACTIVE 4D (FR) și ACROSSLIMITS (MT). Am constituit acest parteneriat transnațional deoarece problema identificată este o problemă comună tinerilor din UE, iar rezolvarea nu poate veni decât prin cooperare transnațională. Abordarea acestei probleme la nivel transnațional va duce la obținerea unor rezultate ce vor putea fi valorizate medii socio-economice variate.

Planul de implementare a proiectului prevede:

  • dezvoltarea competențelor lucrătorilor de tineret ai organizațiilor partenere în domeniul securității cibernetice si al cyberbullying-ului prin 2 activități transnaționale de învățare
  • crearea unui ghid și a unui joc digital de învățare „BEWARE!” care va fi folosit în ateliere de învățare la care vor participa 75 de tineri cu oportunități reduse. „BEWARE!” va fi un instrument modern de învățare adaptat noilor practici de învățare a tinerilor și va fi disponibil pe site-ul proiectului pentru toate instituțiile implicate în educație.
  • conștientizarea a 1000 de tineri cu privire la riscurile din mediul online și la atacurile de tip cyberbullying.

Rezultatele proiectului „BEWARE!” vor avea un impact important pentru tineri, aceștia devenind mai responsabili în utilizarea internetului și vor fi mai puțin vulnerabili la atacurile cibernetice.

Romeo Bibirigea

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.